Mida teha, kui töösuhte osapooltel on lahkarvamused seoses töölepingu lõpetamisega

Töölepingu sõlmimisega tekivad nii töötajal kui ka tööandjal õigused ja kohustused. Sageli tuleb ette olukordi, kus pooled ei täida oma kohustusi korrektselt. Tööandja ei maksa välja töötasu kokkulepitud ajal ja suuruses, töösuhte lõppemisel jätab välja maksmata saada olevad tasud, ütleb töölepingu üles kirjaliku avalduseta jne. Töötaja ei ilmu tööle põhjuseta, omastab tööandja vara, täidab töökohustusi joovastavaid ained tarvitatuna jne. Kohustuste mittetäitmine annab töösuhte poolele (töötajale kui ka tööandjale) õiguse esitada nõue lahendamiseks töövaidluskomisjoni või kohtusse, kui erimeelsused ei leia omavahelist lahendust.

Nõude esitamisel on oluline eelnevalt tutvuda töölepingu seaduse ja individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse sätetega. Töötasu nõude esitamise tähtaeg on kolm aastat. Töösuhetest tulenevate vaidluste ja nõuete esitamise tähtaeg on üldjuhul 4 kuud arvates ajast, mil töötaja või tööandja sai teada oma õiguse rikkumisest. Nimetatud tähtaja jooksul on õigus esitada töötajal nõue puhkusehüvitise saamiseks, tööandjal nõue hüvitise saamiseks töötajalt ülesütlemisavalduse esitamata jätmise ja töölt lahkumise eest jne.

Töölepingu ülesütlemise vaidlustamise tähtaeg on 30 kalendripäeva. Tähtaeg hakkab kulgema päevast, kui töötaja või tööandja sai teiselt poolelt ülesütlemisavalduse. Töölepingu ülesütlemisel peab avalduse esitaja olema kindel, et teine lepingupool on ülesütlemisavalduse kätte saanud. Kui ülesütlemist ei vaidlustata 30 kalendripäeva jooksul, on ülesütlemine algusest peale kehtiv ning leping on lõppenud ülesütlemisavalduses märgitud kuupäeval ja põhjusel.

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Lepingud, Nõuanded, Raha, Tööhõive

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s