Töökaotusega seotud lein

Ükskõik milline kaotus või suurem elumuutus vallandab sarnaselt elusolendi kaotusele leinaprotsessi. Töökaotusega on seotud mitmed rahuldavat elu võimaldavad tegurid. Esiteks majanduslik pool – sul oli raha oma perekonna toitmiseks ja nüüd seda enam ei ole. Oluline on ka sotsiaalne pool – sa veetsid 8 või rohkemgi tundi päevas koos töökaaslastega ja nüüd on nad korraga sinu elust kadunud. Ka identiteedikaotus on midagi, mis tabab töökoha kaotajat – sa käisid ringi identifitseerides ennast „Ma olen raamatupidaja“ või „Ma olen osakonnajuhataja“ ja nüüd ütled selle asemel „Ma olen töötu“. Paljude inimeste jaoks on see väga suur elumuutus, mistõttu läbivad nad leinaprotsessi peale töö kaotamist. Muidugi ei ole see intensiivsuselt võrreldav lähedase kaotusest tingitud leinaga, kuid läbielatavad tunded on siiski sarnased.

Kõige tuntum leinateooria pärineb Elisabeth Kübler-Ross’i sulest. Ta pakkus välja viis leinastaadiumit, mida kaotust kogenud inimene läbib. Rõhuasetus on leinaprotsessiga seotud tunnetel ja emotsioonidel ja mitte staadiumide järjekorral. Iga indiviidi reaktsioon kaotusele on unikaalne. Paljud ei läbi kõiki staadiume, mitmed ei jõua aastaid aktsepteerimise ja seeläbi uute tööotsinguteni.

  1. Eitamine – See ei ole võimalik! Selles staadiumis kulutab inimene oma raha ikka harjumuspäraselt ostes varasema perioodiga samas hinnaklassis tooteid või valmistoitu. Võtab aega, enne kui reaalsus ja arusaam säästude peatsest lõppemisest kohale jõuab. Korraliku koondamishüvitise puhul võib see staadium kesta päris pikalt, sest otsest mõju majanduslikule olukorrale kohe ei ilmne.
  2. Viha Kuidas nad saavad seda minule teha? Selles staadiumis järjestad sa oma mõtetes kõik need ennastohverdavad heateod ja pikad töötunnid, mida oled ettevõtte jaoks ohverdanud. Samal ajal olles vihane nõmedike peale, kes ei oska sinu panust vääriliselt hinnata. Oled vihane ebaõigluse pärast, sest sind lasti lahti, aga keegi teine kaastöötaja, kes sugugi mitte nii hästi tööd ei teinud, jäi tööle edasi. Viha ja ärritus on normaalne reaktsioon kaotusele ning sellega tuleb tegelda, lasta tunnetel tulla, aga tuleb osata ka edasi liikuda. Ei ole mingit kasu vihatundesse kinni jäämises, kuna ärritunud olek võib takistada uue töö leidmist.
  3. Kauplemine Võib olla, kui ma teeks seda või toda, siis ehk…Vahel juhtub, et töötaja on koha säilimise nimel nõus millega iganes. Mõni otsib tööd samas ettevõttes, kuigi on selge, et äri on hädas. Teine on nõus madalama palgaga, suurema töökoormuse või osalise tööajaga…mida iganes, et ei peaks lahkuma. Vahel selline lähenemine isegi töötab, kuid enamasti sellisel moel töö säilitanud inimesed ei ole oma olukorraga lõpuks ikkagi rahul.
  4. Depressioon Ma ei leia mitte kunagi enam tööd. Praegusel ajal on depressioon tööotsingu maastikul väga levinud. Isegi suurepärased kandidaadid ei leia tööd ja abituse tunnet on raske sellises situatsioonis vältida. Oluline on tunnete madalseisust püüda väljuda, sest kaotusest tingitud depressioon võib üle minna haiguslikuks depressiooniks, mille juhtudes on sellega oluliselt raskem võidelda.
  5. Aktsepteerimine Ok, see oli nüüd küll jama, et ma töö kaotasin. Kuidas edasi? Reaalsus on see, et mingil ajahetkel sa leiad uue töö. See võib võtta aega, kuid on äärmiselt ebatõenäoline jääda igaveseks töötuks. Sa tuled olukorrast välja moel või teisel. Senikaua naudi tegevusi, mida sa ei ole seniajani töö tõttu teha saanud.

Allikas

Advertisements

3 kommentaari

Filed under Eelarve, Nõuanded, Psühholoogiline abi, Raha, Tööhõive, Tööotsing, Töötud

3 responses to “Töökaotusega seotud lein

  1. Oop

    “8 või rohkemgi päeva” peaks ilmselt olema “8 või rohkemgi tundi päevas”.

  2. Kübler-Rossi teooria rakendamine siin on täielik ämber! Kübler-Ross kirjeldab vaid isikliku elu kaotamise (surm, lein) kontekstis! See ongi see jama, et tema teooriaid kasutatakse väga sageli seal, kus see ei peaks olema ehk siis asjade kaotamise situatsioonides.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s