Kuidas me õpime?

Tõenäoliselt on igale inimesele tuttav tunne oma teadmiste ja oskuste ebapiisavusest mingis situatsioonis. Teadmiste ja oskuste omandamine on protsess ja inimene on kannatamatu, millest tulenevalt võibki ebakompetentsuse tunne mõjuda rusuvalt ning saada takistuseks edasistele püüdlustele. Õppimise protsessi tundmine annab võimaluse oma isiklikku teadmiste omandamise trajektoori paremini mõista ning toetab toimetulekut ebameeldiva oskamatuse tundega.

Õppimise protsess läbib järgmised staadiumid:

1.  Alateadlik ehk mitteteadlik ebakompetentsus – sa ei tea, mida sa ei tea, ei tunne puudujääki ega püüa seda parandada. Inimene ei ole pidanud mingi teatud teemaga kunagi kokku puutuma. Kui ta ei ole pidanud kunagi mingit teatud tegevust tegema või ei ole kunagi saanud tagasisidet, siis ei tea ta ka oma tugevusi ega nõrkusi. Selles faasis ei saa inimene ise midagi teha, et oma teadmisi ja oskusi suurendada, õppimine ei saa toimuda. Mudeli alateadliku ebakompetentsuse faasi on hea meeles hoida, sest see annab märku võimalustest, millest veel teadlikud ei olda ja mille teadlikkuse poole tasub püüelda.

2.  Teadlik ebakompetentsus – sa tead, mida sa ei tea, tunned puudujääki, kuid ei pööra sellele veel tähelepanu. Mingi uue teemaga kokku puutudes mõistetakse, et teadmistes esineb puudujääke või arenemisvõimalusi. Siit algab õppimisfaas, kus on väga vajalik saada tagasisidet. Teadlikkus õppimise faasist annab julgust edasi püüelda vaatamata ebakompetentsuse tundest tingitud frustratsioonile ja raskustele. Teadmine, et kuigi hetkel võib olla raske, siis õppimist edasi jätkates ja teadmiste ning kompetentsuse lisandudes saab olema kergem.

3.  Teadlik kompetentsus – sa tead, mida sa tead, kuid oma teadmiste demonstreerimine nõuab keskendumist.

4.  Alateadlik kompetentsus – teadlikkus on sinu loomuses ning sa oskad teisi õpetada. Piisava praktiseerimise juures muutuvad õpitud võtted sedavõrd loomulikuks, et enam ei mõeldagi nende kasutamisele teadlikult.

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Nõuanded

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s