Nõuandeid alustavale ettevõtjale

  1. Vali hoolega oma firma kaasomanikke ja partnereid. Sul on võimalik oma firmas kõike muuta. Vaid partneri vahetamine on ülimalt raske. Pead arvestama lisaks oskustele ka tema iseloomu ja pühendumisvõimet. Suhteid partneriga tuleb osata säilitada. Seda suhet võib vabalt võrrelda abieluga.
  2. Oluline on ettevõtluskeskkond ja teiste ettevõtjate toetus. Leia endale mentor või juhendaja. Liiga sageli arvame, et teame ise kõiki vastuseid. Tegelikkuses aga võib nõuandja su ettevõtte edule kaasa aidata.
  3. Ettevõtluse rajamine on emotsionaalselt äärmiselt pingeline. Ühel hetkel tundub, et kõik asjad lähevad fantastiliselt hästi. Mõni tund hiljem on aga maailma lõpp käes. Oluline on end hoida motiveerituna. Kuigi alustavate firmade lõpetamise (või pankrotti mineku) peamiseks põhjuseks on rahakriis, on suures osas põhjus ka usu ja lootuse kaotamises.
  4. Õpi pidevalt! Alati on uusi võimalusi ja uusi metoodikaid. Loe raamatuid ja käi erialastel konverentsidel.
  5. Delegeeri. Sul pole võimalik kõike üksinda teha. Oluline on delegeerida osa ülesandeid kellelegi teisele (töötajale, äripartnerile või osta teenus sisse).
  6. Õnnel on firma edus suur roll. Tulemus on oskuste, otsustavuse ja õnne korrutis. Vahet pole kui palju sul on oskuseid ja otsustavust. Kui õnne ei ole, siis on tulemus ikkagi suur ümmargune null.

Materjalid saadud siit, siit, siit ja siit.

Advertisements

2 kommentaari

Filed under Ettevõtluse arendamine, Nõuanded

2 responses to “Nõuandeid alustavale ettevõtjale

  1. 6. punkti on siit lugeda küllaltki veider – tavaliselt võib selliseid soovitusi kohata esoteerikaga tegelevatel lehtedel.

    • Firma edu puhul võib õnne ja ebaõnne arvestada kui juhuste kokkusattumist. Nii võib nišitooteid müüv firma avastada, et samal ajal on sarnaste toodetega tulnud turule edukas rahvusvaheline firma. Või on partneriks/alluvaks inimene, kes vaevaga kogutud kliendibaasiga teise firmasse üle läheb. Neid juhtumeid on olnud rohkemgi, kus firma edu(tus) pole sõltunud ettevõtja enda teadmistest ja oskustest.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s