Mis takistab loovuse kulgu?

Loovus võimaldab leida uudseid lahendusi keerulistele ja esmapilgul lahendamatutele olukordadele, olgu nendeks siis tööalased probleemid või raskused isiklikus elus. Jaanus Kangur kirjutab tarbija24.ee leheküljel, et loovus on uue aja trend ja oluline ressurss nii majandustõusu, kui ka languse aegadel.

Mis takistab loovuse loomulikku kulgu? Turundusspetsialist Brian Clarki kohaselt asuvad kõik takistused inimese peas ja on seega inimese enda võimuses need takistused ületada. Inimese poolt 10 kõige sagedamini seatud takistust enda loovusele on:

1. „Õige“ vastuse otsimine. Elu on mitmetahuline ja sageli leidub probleemile rohkem kui üks õige vastus.

2. Loogiline mõtlemine. Reaalne elu ei ole mitte ainult mitmekülgne, vaid sageli ka ebaloogiline, kuni hulluseni välja. Kriitiline ja loogiline mõtlemine on inimese üks olulisemaid tugevusi hindamaks ideede ja tegevuste mõttekust. Samas on seesama loogiline mõtlemine tõeliselt innovaatiliste ideede loomise protsessi vaenlane.

3. Reeglite järgimine. Loovat mõtlemist võib vaadelda kui hävitavat jõudu, mille protsessis eemaldatakse ühiskonna ja teiste inimeste poolt seatud reeglid ja küsitakse „miks“ või „miks mitte“ vastandudes „kõik teevad sedasi“ hoiakuga.

4. Praktiline käitumine. Tegevuste elluviimisel on praktiline käitumine igati kasulik, samas innovaatiliste ideede puhul võib see juba eos hea idee lämmatada. „Ära lase toimetajat oma sisemise looja tuppa!“

5. „Mäng ei ole töö!“. Mängulisuse avastamine iseendas ja lubamine endal selles olla ning nautida, on üks tõhusamaid viise loova mõtlemise arendamiseks.

6. „See ei ole minu töö!“. Ülespetsialiseeritud ametite ajastul on edukaimad need, kes omavad valmisolekut uurida ka iseenda valdkonnast täielikult erinevaid alasid.

7. Grupimõtlemine. Suur osa inimeste tsiviliseeritusest on tänu ühtsuse otsimisele teistega. Jagatakse väärtusi, mõtteid ja ideid. Samas, kui vaadelda grupimõtlemist ühiskonna funktsioneerimise ühe abitegurina, võib anda iseendale võimaluse kõik ümber pöörata ja mõelda hoopis vastupidi.  Grupimõtlemisest vabanemine võimaldab  näha asju sellisena, nagu need tegelikult on, mitte sellisena, nagu enamus soovivad, et need oleksid.

8. Mitmetähenduslikkuse vältimine. Ratsionaalselt mõtlev inimene mõistab, et enamus situatsioone on mingil määral mitmeti mõistetavad. Vaatamata sellele, et komplekssete situatsioonide tõlgendamine must-valgena võib viia hävinguni, tehakse seda siiski. Inimesele on loomuomane tahta selgust, samas loov mõtleja võtab riski ja vastandub võltsi selgepiirilisuse mugavusega.

9. „Vigade tegemine on halb!“. Enamasti ei meeldi inimestele vigu teha, samas on just ebaõnnestumised need, kust on kõige rohkem võimalik õppida. Hirmu kaotamine ebaõnnestumiste ees on suur ressurss edukaks tegevuseks. Lisalugemist!

10. „Mul ei ole loovust!“.  Oma loovuse eitamine on sama, mis eitada inimeseks olemist. Igas inimeses on piiramatus koguses loovust. Oluline on mõista, et vaid inimene ise oma mõtlemisega saab oma loovust piirata. Kui sa ütled endale, et sa ei ole loov, siis nii see saab ka olema.

Kasutatud allikad:

Clark B (2010). Do You Recognize These 10 Mental Blocks to Creative Thinking?

Kangur J (2009). Koolitustrendid aastal 2009.

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Loovus, Nõuanded

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s