Raamidest välja ehk leia oma loovus!

Võimalik, et oled kuulnud väljendit: „Mõtle raamidest välja!“, kuid kuidas seda teha? Tavaliselt ei toimi asjad nii, et tõused ühel hommikul üles ja mõtled: „Täna olen loov!“ Nii võib teha, kuid kas selline moodus ka loovust ergutab, on küsitav. Loovus vajab hoolt ja seda on vaja toita.

Eneseabikursuste läbiviija Jay Zebruni kohaselt on levinud väärarvamus, et vaid mõningatele väljavalitutele on loomupäraselt osaks saanud oskus vabastada loova geeniuse jõud iseendas. Tegelikult on loovus väga sarnane tegutsemist ja treenimist vajavale musklile või lihasele, et olla pidevalt heas töökorras ning saavutada häid tulemusi. Kui sa ei rakenda loovat mõtlemist regulaarselt, siis kärbub see vähesest kasutamisest. Regulaarse kasutamise korral aga saad sa väärikalt tasutud loovuse voolu kulgemisega iseendas.

Kuidas siis ikkagi vallandada endas loov mõtlemine? Esmalt peaks muutuma uute teadmiste omandamise fanaatikuks. Õpi ja haara endasse nii palju teadmisi, kui võimalik. Loe kõike, mis võimalik leida – head ja halba kirjandust, et arendada oma analüüsivõimet ja avardada maailmapilti. Seejuures ole avatud universumi lõpututele võimalustele. Mida rohkem sa tead, seda rohkem sa teada tahad ja seda rohkem saab sinu „loovuse lihas“ treeningut.  Ole valmis innustuma ja vaimustuma väikestest tõeteradest, mis lisavad värvi sinu ellu.

Mõned abistavad võtted loovusega kontakti saavutamiseks:

  • Keskendu loovale tegevusele iga päev. See on muidugi teatud pingutus, samas seda väärt. Ka tavaline sirgeldamine on loov tegevus. Ära lase miskil ennast tagasi hoida või takistada.
  • Harjuta joonistamist paar minutit iga päev.
  • Otsi välja oma vana fotoaparaat ja asu eufooriliselt pildistama.
  • Alusta päeviku kirjutamist ja kirjuta sinna oma mõtted ülevoolava emotsionaalsusega – paljude inimeste jaoks on päeviku pidamine samaaegselt nii teraapia kui loov tegevus. Samas võimaldab see tulevikus leida häid ideid oma projektide jaoks.
  • Veel üheks võimaluseks on kirjeldada mingit nähtust või kogemust läbi oma viie meele. Püüa seejuures vältida üldistavaid omadussõnu nagu ’suurepärane’, ’imeline’ ja  ’väga hea’.
  • Jaluta iga päev kusagil, kus sa enne käinud ei ole.
  • Külasta muuseumi või mõnda muud kultuuriasutust, kus sa kunagi käinud ei ole.
  • Ava ennast inimestele sinu ümber. Mida enam julged välja vaadata oma mugavusetsoonist, seda enam kasvab sinu seiklusejanu ja seega elunauding.

Mõtle, millal sa viimati tegid midagi täitsa esimest korda? Kui sellest on möödas juba pikem aeg, oled tõenäoliselt ennast ilma jätnud mitmetest kogemustest, mis võiksid sind arendada emotsionaalselt, vaimselt, füüsiliselt või spirituaalselt.

Jay Zebruni  teooria ja soovitused viitavad vajadusele tundma õppida elu ja olemise polaarsusi. Kui inimene veedab oma elu raamides, järgides kindlat rutiini ja reegleid, siis vajab ta loovuse arendamiseks tutvumist teise äärmusega – reeglite- ja rutiinivaba eluga. Viimane ei tähenda siiski seda, et loovuse arendamise nimel peaks vallanduma anarhia. Pigem on küsimus iseenda piiride ja piiritletuse tundmises ja oma kogemuse avardamises. Elu koosnebki ju polaarsustest, ei oleks külma ilma kuumata ja valgust ilma pimeduseta.  Valiku raamides või nendest väljas mõtlemiseks saab teha siis, kui ollakse tuttav mõlema võimalusega.

Zebrun J (2009). Motivation ecourse

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Ettevõtluse arendamine, Loovus, Nõuanded

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s