Eraisiku pankrot – kas võimalus võlgadest lahti saamiseks?

Tihti võib tunduda, et eraisiku pankrot on justkui kiire ja lihtne lahendus, et saada lahti kõikidest oma võlgadest pankade, liisingufirmade ja teiste võlausaldajate ees. Ka meedia on seda laialt propageerinud – võlgadest lahtisaamiseks tuleb vaid esitada avaldus ning kui see rahuldatakse, siis ollaksegi laenudest vaba.

Kahjuks see ei ole sugugi nii lihtne ning silmas tuleb pidada paljusid asjaolusid. Esiteks, menetlus ei ole võlgnikule sugugi lihtne ega odav lahendus. Ka eraisiku pankroti jaoks on vaja leida raha ning selleks kulub umbes 15 000 – 20 000 krooni. Antud summa tuleneb sellest, et tavainimesel ei ole reeglina teadmisi, mis võimaldaksid õigesti hinnata pankrotimenetluse alustamise otstarbekust ning koostada kohtule vajalikud dokumendid. Lisaks on sinna arvestatud ka tasu ajutise halduri jaoks, kes määratakse võlgniku olukorda uurima.

Lisaks eelnevale tuleb hoolega kaaluda ka seda, mida pankrotiavaldus endaga kaasa toob. Kogu protsess on vaevaline ja sellele kulub aega tervelt 5 aastat. Pärast pankroti väljakuulutamist on teatud aja jooksul piiratud võlgniku liikumine, sealhulgas Eestist lahkumine. Võlgnik peab olema kohtule ja haldurile kättesaadav ning andma igakülgset teavet oma tegemiste kohta. Samuti peab võlgnik kogu selle aja kas töötama või otsima tööd.

Tuleb silmas pidada ka seda, et võlgade vabastamise menetlus ei kaasne pankrotimenetlusega automaatselt. Seda tuleb kohtult eraldi taotleda ning kohus teeb otsuse võlgadest vabastamise menetluse alustamise kohta alles pärast seda kui pankrotimenetlus ise on lõppenud. Seega kohtusse pankrotiavaldust esitades puudub võlgnikul tegelikult igasugune garantii, et võlgadest vabastamise menetlus kunagi üldse alustatakse, rääkimata võlgadest vabastamisest endast.

Eraisiku pankrotiavalduse esitamist soovitatakse kaaluda juhul, kui võlgade suuruseks on minimaalselt 200 000 – 300 000 krooni!

Advertisements

Lisa kommentaar

Filed under Nõuanded, Raha

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s