Tõde ebaõnnestumiste kohta

Ebaõnnestumised ei ole mitte ainult oluline osa äritegevusest, vaid väga oluline osa elust. Kui sinu elus ei tule ette vigu või ebaõnnestumisi, siis tõenäoliselt ei tegutse sa oma elus eriti aktiivselt. Ebaõnnestumise mõju inimesele määrab vaid inimene ise. Ta kas lubab kogemusel ennast arendada või maha murda.

Edukad inimesed õpivad oma vigadest ning pööravad kogetu enda kasuks – nad tunnistavad oma viga, analüüsivad ebaõnnestumiseni viinud protsessi ja võtavad edasi liikudes kaasa õppetunni. Nad teavad ka tõsiasja, et rohkem õpib vigadest kui edusammudest, sest viimaste puhul on vajalik vaid tegevuse kordamine. Teisisõnu, vead ja ebaõnnestumised ei ole tingimata pahad asjad. Meeles tasub hoida järgnevat:

  • Leia oma tegevuse mõte ja sõnasta eesmärgid. Ebaõnnestumise hindamiseks on vajalik teada oma eesmärke, sest vastasel juhul ei ole alust õnnestumise või ebaõnnestumise hindamiseks. Tegevuse eesmärkide järgi saad hinnata protsessi ja liikumise suunda, samuti edusamme ja vigu. Näiteks, kui sinu eesmärgiks on parandada oma tervist, kasuta hindamiseks oma vere kolesteroolisisalduse, vererõhu või kaalunäitu. Nende järgi saad teatud ajaperioodide järel hinnata oma tegevuse edukust.
  • Tunne oma nõrkusi. Kui vastab tõele, et oled sama tugev kui sinu nõrgim lüli, siis on oluline teada, milline on sinu nõrgim koht. Vii läbi enesehindamine ja otsi tegevusi, kus kõige tõenäolisemalt võid vigu teha või ebaõnnestuda. Seejärel koosta tegevusplaan oma nõrkuste parandamiseks ja leia ka ebaõnnestumises midagi positiivset.
  • Võta ebaõnnestumist õpetliku kogemusena. Vigade tegemine peaks olema õppimise protsess. Pole vaja oma energiat raisata põhjenduste leidmisele, oluline on tunnistada ja aktsepteerida juhtunut. Vahel on vaja ennast selleks natukene tagant sundida ja mõelda järgnevale: milles viga või ebaõnnestumine seisnes?; miks see juhtus?; kuidas oleks viga saanud vältida?; mida saan järgmisel korral paremini teha?
  • Hakka tegutsema ja võta rohkem riske. Oluline on peale ebaõnnestumist kiirelt jälle tegutsema hakata. Arenda tolerantsust ja vastupidavust ebaõnnestumistele läbi riskirohkema tegevuse. Kui paratamatult elus ettetulevad vead ja ebaõnnestumised saavad tavalisteks nähtusteks, mis ei kukuta sind musta auku ja enesesüüdistusse, siis kaotavad nad oma mõjuvõimu sinu üle ja ei suuda enam sinu tegutsemist halvata.

Mida rohkem inimene ette võtab, seda suurem on tõenäosus ebaõnnestuda. Mida rohkem tuleb ette vigu, seda rohkem on võimalik õppida ja seda suurem on tõenäosus olla edukas ja õnnestuja.

Allikas: The Truth about Failure. Contributors: Marcia A. Reed – author. Magazine Title: Black Enterprise. Volume: 30. Issue: 5. Publication Date: December 1999. Page Number: 170.

Advertisements

1 kommentaar

Filed under Eesmärgid, Nõuanded, Psühholoogiline abi

One response to “Tõde ebaõnnestumiste kohta

  1. Pingback: Mis takistab loovuse kulgu? « Tugi.ee blogi

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s