Kui tulud on väiksemad kui kulud ehk eelarve planeerimisest

Eelarve planeerimise eesmärgiks on tasakaalus sissetulekud ja väljaminekud. Pereeelarve on nagu riigieelarvegi – tulud peavad katma kulud. Planeerimise tegemata jätmine võib kaasa tuua nii ebameeldivaid ja ootamatuid olukordi kui ka valearvestusi. Planeerimatus võib tekitada olukorra, kus alles töökoha kaotamisel avastatakse, et võetud on liiga palju erinevaid laene ning nende tagasimaksmine käib üle jõu. Või väga vajaliku teenuse jaoks ei jätku enam raha, sest raha on juba vähemolulisele ära kulutatud.

Planeerimine on kriitilise tähtsusega nende inimeste jaoks, kelle sissetulekud on vähenenud, kellel on oht lähiajal töökoht kaotada või kes on juba töökoha kaotanud. Meil kellegil ei ole piiramatuid ressursse. Meeldib see või mitte, kuid iga inimene seisab elu erinevatel etappidel erinevate valikute ees. Õigeid valikuid ja otsuseid saab teha aga ainult siis, kui on piisava põhjalikkusega läbi mõeldud, mis on konkreetse inimese jaoks nii praegu kui tulevikus oluline ja esmavajalik ning vastupidi.

Igakuise eelarve koostamine on esimene ja olulisim viis saada oma kulutustest ülevaade ning hoida raha kontrolli all (pannes kirja kõik oma sissetulekud ja väljaminekud). Nii saad teada, kuidas mõjutavad eelarvet planeerimata ostud ja kui palju varieeruvad regulaarsed igakuised väljaminekud. Kui kuu lõpus pitsitab rahapuudus, on kirja pandud tuludest-kuludest hea vaadata, missuguste väljaminekute osas on võimalik kokku hoida.

Toodet või teenust ostes tuleb alati küsida nõu ja selgitusi! Ühe või teise teenuse tingimuste kõikide asjaolude igakülgseks hindamiseks ning parima ja kõige sobivama valiku tegemiseks on vaja võtta aega ja koguda teadmisi. Seepärast ei tohi kiirustada.

Lisaks tuleb pöörata tähelepanu järgnevale:

1.     Järjesta oma väljaminekud tähtsuse järjekorras, seades alati esikohale kulud eluasemele (üür või laen, kommunaalmaksed, telefon, internet jne), söögile ja olemasolevatele muudele rahalistele kohustustele näiteks panga ees. Nii väldid võlglaseks jäämist ja omad selget ülevaadet, milliste ebaolulisemate kulutuste pealt on rahanappuse korral võimalik kokku hoida.

2.     Jäta ostutšekid ja makstud arved alles – saad igakuistest kulutustest detailsema ülevaate.

3.     Kas ja kui palju sääste nõuavad sinu pikema- ja lühemaajalised eesmärgid? Kas tulevik näeb ette suuremaid väljaminekuid nagu autokool, uue külmkapi ost vms?

4.     Kulutustest üle jäänud raha ei tohiks mõtlematult raisata. Parem on panna see kõrvale ettenägematuteks väljaminekuteks nagu hambaarst, autoremont, arvutiparandus jne.

5.     Kahjuks tuleb alati ja eriti majanduslanguse ajal ette olukordi, kus sissetulekud võivad kiiresti ja ootamatult väheneda. Pole välistatud isegi töökoha kaotus, mis võib tähendada pikki otsinguid uue töökoha leidmiseks. Kogutud säästud aitavad olukorda leevendada!

Advertisements

1 kommentaar

Filed under Eelarve, Nõuanded, Raha

One response to “Kui tulud on väiksemad kui kulud ehk eelarve planeerimisest

  1. Andres

    Huvitav seegi, kui hetkel kõik loomise ja ehituse käigus. Ostan niipalju kui raha jätkub, arvestada tuleb järgmise kuu sissetuleku suurust või vähmalt püüan ära arvata. Laenu ei taha võtta- see võibgi ränga tagasilöögi anda. Lihtsam on elada ilma laenuta ja püüda omade vahenditega hakkama saada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s